DOLAR 28,9210 0.15%
EURO 31,5328 0.1%
ALTIN 1.902,280,68
BITCOIN 11183802,62%
İstanbul
15°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

admin

admin

23 Haziran 2023 Cuma

LGS Sınav Sonuçları Açıklandı, Kılavuz 26 Haziran’da!

LGS Sınav Sonuçları Açıklandı, Kılavuz 26 Haziran’da!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, 4 Haziran’da gerçekleştirilmiş olan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezî sınav sonuçlarının “sonuc.meb.gov.tr” adresinden açıklandığını bildirdi. 4 Haziran 2023 tarihinde LGS kapsamında gerçekleştirilen “Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezî Sınav” sonuçlarının ‘sonuc.meb.gov.tr‘ adresinden erişime açıldığı duyuruldu.

Sınav Kılavuzu 26 Haziran Pazartesi İlan Edilecek

LGS Kılavuzu Pozitif Ayrımcılık Amacıyla 26 Haziran’da Yayınlanacak. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin; “Bir hususun altını çizeyim: Normal koşulda kılavuzu bugün ilan edecektik ancak kılavuzumuzda, ‘özellikle deprem bölgesinde yaşayan çocuklarımızın, gençlerimizin yaşadığı sıkıntıları tolere etmeye, tamir etmeye katkısı olabilecek pozitif bir ayrımcılık yapabilir miyiz?’ diye düşündük. Yapabileceğimiz pozitif ayrımcılıkları kılavuza derç edebilmek açısından kılavuzumuzu pazartesi günü yayınlamış olacağız” şeklinde açıklama yaptı. Tercihler ise öğrenciler tarafından 3-19 Temmuz tarihleri arasında yapılabilecek. (BSHA-Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

 

Devamını Oku

Protein Tozu Tüketimi Zararlı Mıdır?

Protein Tozu Tüketimi Zararlı Mıdır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son yıllarda sağlıklı yaşam ve sporun vazgeçilmez bir parçası haline gelen protein tozları, bazı sağlık risklerini beraberinde getirebileceği konusunda endişeleri artırıyor. 

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Yeşim Erbil bu konu hakkındaki Youtube videosuna göre yaş ilerledikçe kas kaybı arttığından ötürü protein ihtiyacı da doğru orantıyla artmaktadır. Yaşın ilerlediği dönemlerde kas kütlesi tamamen kaybedildiğinden protein çok daha önemli bir hâl almaktadır.

Besinlere Kıyasla Daha Az Yağ Bulunduruyor

Erbil Whey proteinleri baz alarak protein tozlarındaki yağ konusuna bir açıklık getirdi: “Whey proteinler 30 gramında 1 gram protein bulundurur. 25 gram protein alınması gerektiğinde 125-150 gram et veya peynir tüketilmesi gerekmektedir. Bu miktardaki belirtilen besinler içlerinde 60-70 gram yağ bulundurmakta. Dolayısıyla Whey proteinin içindeki yağ oldukça düşük miktarda ve trans yağ değildir.” Tüketilen besinlerden yeteri kadar protein alınıyorsa ilave protein tozu kullanılmasına ihtiyaç yoktur. Ağır antrenman yapılıyor ise katkı olarak günde 30-60 gram olmak şartıyla alınabilir.

60 Yaşından Sonra Günde 1 Ölçek Protein Tozu

Erbil, proteinin antioksidan ve kanser önleyici gibi birçok önemli etkisinin varlığından bahsettikten sonra “Çalışmalarda da protein alımının olumlu etkileri ortaya çıkmıştır. 60 yaşından sonra da protein yeteri kadar besinlerle yeteri kadar alınamadığından en azından günde bir ölçek yani 30 gram protein tozu tüketilmesi öneriliyor.” şeklinde konuştu. Zararı olmayacağını dile getiren Erbil, “İhtiyacı olan rahatlıkla kullanabilir. Zehir değildir. Hiçbir organa olumsuz etkisi yoktur.” diyerek konuşmasını tamamladı. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı) 

Kaynak :Prof. Dr. Yeşim Erbil YouTube Kanalı 

Devamını Oku

İYİ Parti Vekili Poyraz’dan TBMM’ye ‘Memur ve Emekli Maaşı’ Kanun Teklifi

İYİ Parti Vekili Poyraz’dan TBMM’ye ‘Memur ve Emekli Maaşı’ Kanun Teklifi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Memur zammı konusunda sendikaların teklifleri, açıklamaları devam ederken bir haber de İYİ Parti cephesinden geldi. İYİ Parti Genel Sekreteri, Antalya Milletvekili Avukat Uğur Poyraz, en düşük memur maaşı ve emekli maaşı konusunda TBMM’ye kanun teklifinde bulundu. Poyraz, “Yoksulluk sınırı 33 Bin TL iken, memurlarımıza “müjdeledikleri” maaş 22 Bin TL. Bugün aile yardım ödeneği dahil en düşük memur maaşı 11.848 TL, en düşük memur emeklisi maaşı ise 7.901 TL. Gelirleri enflasyonun gerisinde kalan memur ve emeklilerimizin biraz olsun nefes almalarını sağlamak için memurlarımızın taban aylığının asgari ücrete endekslenerek en düşük memur maaşının 36 bin 950 TL, en düşük emekli maaşının da 26 bin 830 TL’ye çıkarılması için TBMM’ne kanun teklifimizi sundum” açıklaması yaptı. (BSHA-Bilim Ve Sağlık Haber Ajansı)

Devamını Oku

İki Asgari Ücret Yoksulluk Sınırını Aşmıyor!

İki Asgari Ücret Yoksulluk Sınırını Aşmıyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yeni asgari ücrete ilişkin DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, 2023 Temmuz ayında asgari ücret net 2.896 lira artırılarak 11. 402 liraya yükseltilmesi ile ilgili açıklamada bulundu. Arzu Çerkezoğlu, “2023’ün ikinci yarısından itibaren geçerli olacak asgari ücret tutarı 20 Haziran 2023 tarihinde belirlendi. 2023 Temmuz’da asgari ücret net 2.896 TL artırılarak 11.402 TL’ye yükseldi. Böylece asgari ücrette yüzde 34’lük bir artış gerçekleşti. Asgari ücretin brütü ise 13.414,5 TL oldu. Asgari ücret, bir kez daha işçilerin derdine deva olamadı, asgari ücret artışı yetersiz kaldı. Asgari ücret tespitinde, asgari ücretin ülkemizde en düşük ücret olmadığı, ortalama ücret haline geldiği gerçeği göz ardı edilmiştir. AB ülkelerinde yüzde 4 civarında olan asgari ücret kapsamı ülkemizde yüzde 50 civarındadır. Asgari ücret, milyonların meselesidir. Asgari ücret tespitinde bu gerçek dikkate alınmamıştır” dedi.

İşçinin Geçim Şartları Dikkate Alınmamıştır

Çerkezoğlu açıklamasına şöyle devam etti: “Asgari ücret belirlenirken işçinin geçim şartları da göz önünde bulundurulmamıştır. Birleşik Metal-İş Sınıf Araştırmaları Merkezi (BİSAM) tarafından Mayıs 2023 dönemi için açıklanan yoksulluk sınırı 35 bin TL’ye dayanmış durumdadır. Belirlenen asgari ücret yoksulluk sınırının yüzde 67,3 altındadır. Diğer bir ifadeyle bir eve iki asgari ücret girse bile yoksulluk sınırı aşılmamaktadır. Asgari ücret belirlenirken bir kez daha işçinin sadece kendisinin değil ailesiyle beraber geçiminin sağlanması gerektiğini söyleyen uluslararası standartlar göz önüne alınmamıştır.”

Kamu İşçisi İle Özel Sektör İşçisi Arasında Uçurum Devam Ediyor

“Kamu işçisi ile özel sektör işçileri arasındaki uçurum devam etmektedir. Kamu işçilerinin mevcut en düşük brüt ücreti 21.750 TL’dir. Çerçeve sözleşmede öngörülen altı aylık enflasyon farkı hesaba katılmadan bile, Temmuz ayındaki yüzde 15’lik artış ile kamu işçisinin en düşük çıplak brüt ücreti 25.012,5 TL olacaktır” diyen Arzu Çerkezoğlu, “Böylece kamu işçilerinin en düşük brüt ücreti ile özel sektör için belirlenen brüt asgari ücret arasında 11.598 TL’lik makas olacak. Bir kez daha söylemek isteriz ki devlette ve özel sektörde farklı asgari ücret eşitlik ilkesine aykırıdır” vurgusunda bulundu.

DİSK, Asgari Ücretle İlgili Taleplerini Şöyle Sıraladı:

  • Yüksek enflasyon döneminde asgari ücret yılda 4 kez belirlenmelidir.
  • Ücretler toplu sözleşmelerle belirlenmelidir. İşçi sınıfının asgari ücret cenderesinden kurtulması için sendikalaşma ve grev hakkı önündeki tüm engeller kaldırılmalıdır. Acilen atılması gereken adım ise teşmil yoluyla toplu iş sözleşmelerinin kapsamının genişletilmesidir. Teşmil, yasalarımızda olan bir düzenlemedir ve işçilerin işkollarındaki toplu iş sözleşmelerinden faydalanmalarını sağlamak oldukça kolaydır. İşçilerin asgari ücret mahkûmiyetine son vermek istiyorsak, teşmil derhal gündeme alınmalıdır
  • Asgari ücret tespit süreci demokratikleştirilmeli, diğer işçi konfederasyonlarının katılımı da sağlanmalı, işveren ve hükümetin ortak kararıyla asgari ücret ilan edilmesinin önüne geçilmeli, uyuşmazlık halinde grev hakkını da içeren bir toplu pazarlık süreci olarak işletilmelidir.
  • Asgari ücretin tespitinde TÜİK’in inandırıcılıktan uzak enflasyon verileri değil, gerçek enflasyon ve ekonomik büyüme ile geçim şartları, işçinin sadece kendisinin değil ailesiyle beraber geçiminin sağlanması gerektiğini söyleyen uluslararası standartlar göz önüne alınmalıdır.
  • Her zaman söylediğimiz gibi, asgari ücret belirlenirken bir evde iki kişinin çalışması halinde o eve yoksulluk sınırının üstünde gelir girmesi güvence altına alınmalıdır.
  • Kamu işçileri ve özel sektör işçileri arasındaki ücret farkları ortadan kaldırılmalıdır.
  • En düşük emekli aylığı da asgari ücret düzeyinde belirlenmelidir. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı) 

 

Devamını Oku

Çalışma Bakanı Memur Maaşı ‘Net 22 Bin’ dedi Sendikalardan ’35-40 Bin’ Çağrısı

Çalışma Bakanı Memur Maaşı ‘Net 22 Bin’ dedi Sendikalardan ’35-40 Bin’ Çağrısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Temmuz ayı asgari ücret rakamının net 11 bin 402 lira olarak açıklanmasının ardından  memur sendikaları en düşük memur maaşının asgari ücretin altında kalmasına tepkilerini dile getirdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan bugün en düşük memur maaşının net 22 bin TL olacağını açıkladı. Ancak sendikalar hükümete 22 bin TL değil, en düşük memur maaşının yoksulluk sınırında olması gerektiği çağrısında bulundu. Sendikalardan gelen en düşük memur maaşı rakamları 35-40 bin aralığında. 

İşte Sendikaların Zam Talepleri:

Hekimsen, HEP-SEN, Büro-İş, Anadolu Sağlık-Sen gibi sendikalar sosyal medya üzerinden memur maaşlarının asgari ücretin altında kalmasına tepki göstererek, hükümetten zam beklentilerini açıkladı. 

Hekimsen’in Talebi: 35 Bin TL 

hekimsenHekimsen “sözün bittiği yerdeyiz. Bundan sonra yorumlarla değil hakkımızı alana kadar sahada olacağız. En düşük memur maaşı 35 bin TL istiyoruz. Ücrette adalet istiyoruz” dedi. 

HEP-SEN’in Talebi: 33 Bin 752 TL Üstü!

hepsen grafik

HEP-SEN Genel Başkanı Yunus Şimşek, “Devletin memuru devletin itibarıdır. Yoksulluk sınırının 33 bin 752 lirayı geçtiği bu dönemde kamu görevlileri için “7. Dönem Toplu Sözleşme” görüşmeleri ağustos ayı içerisinde gerçekleşecektir. Yoksulluk sınırı altındaki bir tabloda yaşanacaklar aşağıdaki tablodadır. Masayı uyarıyoruz! Devletin memuru yoksul olamaz!” diye açıklama yaptı. Şimşek, İzmir anket sonuçlarından derlenen grafik paylaşımında bulundu. 

Büro-İş’in Talebi: 40 Bin TL

maaş

Büro-İş Genel Başkanı Alay Hamzaçebi, “Bundan 10-15 yıl önce bir memurun maaşı asgari ücretin 3 katı idi. Şimdi asgari ücretin altında. Memur ile nedir alıp veremediğiniz? En düşük memur maaşı 40 bin olmalı” dedi. Hamzaçebi, memur maaş bordrosu fotoğrafı paylaştı. 

Anadolu Sağlık-Sen’in Önerisi 39 Bin 500 TL

Anadolu Sağlık-Sen, “2002 yılından bugüne ücretleri erimiş, asgari ücretin 3.5 katı olan aylık ücreti 1.4 kata inmiş, ortalama 39 bin 500 TL alması gerekirken 15 bin 500 TL ücrete mahkum edilmiştir. İnsanca bir yaşam için yoksulluk sınırının üzerinde emekliliğe yansıyan tek kalem maaş istiyor, sendikal mücadelemizi sürdürmeye devam ediyoruz” açıklaması yaptı. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı) 

 

Devamını Oku

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.